Ładowanie strony...
Dieta Ketogeniczna

Dieta Ketogeniczna

Dieta ketogeniczna ma za zadanie przestawienie metabolizmu człowieka i wprowadzenie go w stan tzn. ketozy. W trakcie ketozy podstawowym źródłem paliwa dla organizmu staje się tłuszcz, a nie glukoza. Aby osiągnąć ten stan, dieta ta opiera się na bardzo dużej zawartości tłuszczu, średniej zawartości białka i bardzo niskiej zawartości węglowodanów. Dzięki temu poprawia się samopoczucie, znika uczucie głodu, a masa ciała ulega redukcji.


Dostępne kaloryczności

  • 2300 kcal
  • 2600 kcal
  • 3000 kcal

Liczba posiłków


  1. Dieta ketogeniczna składa się z 4 posiłków dziennie: śniadanie, drugie śniadanie, obiad, kolacja.

Zalety diety

Dieta ketogeniczna może przyczynić się do:

spadku poziomu tkanki tłuszczowej w organizmie, spadku poziomu glukozy we krwi, spadku poziomu glukozy i insuliny we krwi, spadku ciśnienia tętniczego krwi, zmniejszenie ilości i nasilenia ataków migrenowych, zmniejszenie ilości napadów padaczkowych, poprawę funkcji poznawczych u osób starszych (choroba Alzhaimera i Parkinsona).

Opis diety

W trakcie pierwszych dni diety ketogenicznej, mogą wystąpić nieprzyjemne, aczkolwiek przemijające objawy jak osłabienie, bóle mięśni, głowy i brzucha, nudności i wymioty, zaburzenia trawienia oraz zaparcia, nieprzyjemny zapach z ust czy problemy z zasypianiem. Stan ten może utrzymywać się od kilku dni do tygodni. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia powyższych objawów, warto pamiętać o wypijaniu co najmniej 2l wody dziennie, uzupełniać elektrolity i unikać obciążającej aktywności fizycznej.

Dieta ta opiera się na mięsie, drobiu i jajach, rybach, tłustym nabiale, orzechach, nasionach, pestkach, tłuszczach typu oleje roślinne, masło i smalec z niewielkim dodatkiem warzyw niskoskrobiowych.

Dieta ketogeniczna jest przeznaczona dla osób o określonych wskazaniach zdrowotnych do jej stosowania oraz dla osób zdrowych borykających się z nadwagą lub otyłych o ile nie występują u nich żadne przeciwskazania do jej stosowania. Zawsze należy skonsultować z lekarzem prowadzącym czy w naszym przypadku można zastosować dietę ketogeniczną. Bezwzględnymi przeciwwskazaniami do stosowania diety ketogenicznej są ciąża i karmienie piersią, choroby nerek, choroby wątroby, choroby tarczycy, deficyt karnityniny i karboksylazy pirogronianoweji, zaburzenia B-oksydacji kwasów tłuszczowych, porfiria i rodzinna hiperlipidemia.

Dieta Ketogeniczna polecana jest do maksymalnego stosowania przez 6-8 tygodni.